The Vineyards

כרמי היקב ממוקמים בעמק קדש, בין מושב רמות נפתלי למושב דישון. הכרמים ממוקמים בשיפוליו הדרומיים של עמק קדש, המוקף שרשרת הרים גבוהה המשמשת כקיר מגן מפני הרוח. שורות הגפנים נטועות באדמת טרה רוסה עמוקה משופעת קמעה, והן נהנות מהניקוז הטבעי המוצלח, מערפילי הבוקר ומקרינת השמש הנוחה גם בחודשי הקיץ החמים ביותר.

בעלי יקבי הבוטיק שחלקם גם מגדלי הכרמים מחפשים את הייחוד הספציפי והשונות שלהם משאר היקבים או משאר אזורי הגידול. כולם מגדלים ומייצרים את הזנים המובילים המסורתיים אך השונות והייחוד ביקבים הוא בהתפתחות של הענבים באזור הגידול השונה מאזור לאזור. כך גם חזון יצור היין ביקב שלנו. פיתוח, גידול ויצור יינות מזנים שונים המתאימים לאזור הגידול שלנו.

אנו מגדלים 8 זני ענבים: קברנה סוביניון, מרלו, שיראז, פטיט ורדו, מלבק, ברברה, גוורצטרמינר ונביולו.

קברנה סוביניון

קברנה סוביניון ידוע כמלך הבלתי מעורער והזן המתאים ביותר לשימור ביישון ועדין נחשב ליין הקלאסי או המיין סטרים הישראלי והעולמי. את הקברנה ניתן לגדל על קרקעות שונות, בתנאי אקלים שונים ובשיטות גידול שונות. זן זה יכול להתאים כמעט לכל מאכל קולינרי כתלות בהרכבו ובזמן יישונו בחבית. צבע היין הוא אדום והוא בעל טעמים עשירים של פירות יער ושזיפים, הוא בעל טאנינים מרירים וקשוחים שמשתמרים בפה ומתעדנים עם התבגרותו.

מרלו

המרלו נחשב לעינב “צנוע”, הרבה פחות קשוח מהקברנה, אך גם הוא בעל יכולות התיישנות ארוכות ונחשב לאחד הזנים הקלאסים לגידול בעולם. המרלו מהווה את הבן זוג המושלם לקברנה בבלנדים: הרוך של המרלו ממתן את הקשיחות של הקברנה סוביניון – הטאנין המודגש בקברנה מתעדן בשילוב עם המרלו. ביקב שלנו ניתן למצוא את יין ה”דואט” שמשלב בתוכו 60% מרלו ו- 40% קברנה.

פטיט ורדו

זן נוסף בתערובת הבורדו המסורתית אם כי הרכבו בבלנד זניח יחסית. לזן שני אפקטים מבוקשים וחשובים – היות והענב מבשיל מאוחר יחסית, מתקבלת חמיצות טובה שתורמת לטעמו הסופי של היין ואיזונו, בנוסף לענב צבע אדום עז שמוסיף ליינות בעלי צבע חלש יחסית. מלבד שימושו בבלנדים, הפטיט ורדו מפיק יינות בעלי אופי מיוחד עם טעם קטיפתי ומפנק וטאנינים וצבעים עשירים שמתיישנים ומתפתחים לאורך זמן . ביקב אנו מייצרים פטיט ורדו זני מיוחד בעל טעם מעודן ומרקם רך ועגול שלרוב נתפס כיין “נשי”.

מלבק

הזן החמישי שבתערובת הבורדו ועל אף שמקורו בצרפת, זן זה מזוהה יותר עם יינות דרום אמריקה (ארגנטינה וצ’ילה). הענב בעלה צבע שחור שתורם ליין צבע חזק עם גוונים כהים וטאנינים חזקים שגורמים ליין להיות יבש מאוד. היות והענב דורש תנאי גידול חמים של טמפרטורות גבוהות ושמש חזקה הוא נמצא מתאים לגידול בישראל וביקב אנו מהיחידים בארץ שמפיקים מענב זה יין זני.

ברברה

הברברה שמקורה מחבל פיאמונטה שבאיטליה שייכת למשפחת טעמים שונה ומיוחדת. ענב הברברה מפיק יינות קלילים, מרעננים ופירותיים עם ניחוחות פרחוניים. ליין צבע אדום עז והוא בעל גוף מלא, טאנינים חלשים וחמיצות מעודנת. ליקב שני כרמים, האחד צמוד ליקב בחלקת הבית הסמוכה והשני בחלקת הכרם הגדולה שבעמק. הברברה ביקב שונה מהברברה האיטלקית אך היא בעלת טעמים מיוחדים ומעניינים שהפכו את היין לאחד מהמבוקשים ביקב. היקב הוא אחד מחלוצי הברברה בארץ ולדעת רבים היין נחשב לטוב מסוגו בישראל.

שיראז

השם האוסטרלי (או הדרום אפריקאי) לזן הסירה על אף שמקור הזן המקורי הוא באזור הרון (Rhone) שבצרפת. בשנים האחרונות הפך זן השיראז לאחד המתחרים הרציניים ביותר בשוק ליינות הקברנה סוביניון והמרלו. הזן בעל קליפה כהה מאוד ועל כן צבע היין לרוב עז יותר מאשר יינות אחרים. טעם היין מאוד מושפע מצורת הגידול ותהליכי הויניפיקציה. היין מכיל טווח רחב של ארומות וטעמים ובעל גוף מלא. ביקב אנו מייצרים שיראז זני 100% ובלנד של שיראז וקברנה.

נביולו

זן הנביולו מגיע מחבל פיימונטה שבאיטליה. זן זה מרכיב את היינות המפורסמים של האזור,  הברולו והברברסקו. שמו של העינב נגזר ככל הנראה מהמילה “נביה”, ערפל באיטלקית, ומתייחס לפלומה לבנבנה המתפתחת לעיתים קרובות על קליפת העינב בעת ההבשלה באזורים אלו. הנביולו צומח באופן מאסיבי ויש לאמן אותו כדי לקבל עלווה מאווררת ולהשיג יבולים איכותיים נמוכים. כרם הנביולו גדלה במושב כפר שמאי שבגליל העליון בחלקת כרם של דונם אחד.

גוורצטרמינר

הזן הוא מוטציה מתובלת וארומטית יותר של זן הטרמינר אשר מקורו במזרח צרפת, שם הוא ידוע בשם סבניאן ונחשב זן עתיק ביותר מבחינה היסטורית. ריבוי הקלונים של הזן מעידים על עתיקותו והוא משמש הורה גנטי לשנאן בלאן, סוביניון בלאן וגרונר פלטילינר. ענבי הגוורצטרמינר מכילים בקליפתם מרכיבים המקנים להם ארומות המוסק האופיינות לו. ענבי הגוורצטרמינר מבשילים מהר מאוד אך דורשים תקופת הבשלה ארוכה בכדי לשמר את חמיצותם ולפתח את מלוא תכונותיהם. הגוורצטרמינר היא גפן חזקה. אשכולותיו נוטים להתנתק מהגפן והוא רגיש מאוד למחסור בכלורופיל וליובש אך עמיד מפני קור. עליו קטנים וכך גם האשכולות שבצבע זהוב. החולשה הפיזית של הגפן מפוצה ברמת סוכרים גבוהה בענביו. כרם הגווצטרמינר שלנו גדלה בחלקה של דונם וחצי במושב ספסופה וניטעה בשנת 2014.

שרדונה

זן השרדונה גדל בכל ארצות היין בעולם והוא המפורסם שבזנים הלבנים. מוצאו כנראה לקראת סוף ימי הביניים סביב כפר שרדונה שבאזור המאקונה בצרפת. השרדונה הוא זן אמין, יציב ונוח לגידול. הוא משגשג במגוון רחב של אדמות ותנאים, עם זאת חום רב מדי עלול לסכן את החמיצות שלו ויש יתרון לקרקע מנוקזת.
הזן אינו ארומטי במיוחד, טעמיו העדינים והטבעיים עושים אותו מתאים במיוחד ליישון בעץ ומהווים במה טובה לביטוי הטעמים הנובעים מכך (חמאה, קלייה ואגוז) וכך ביטוי הקרקע עליו הוא גדל (מינרליות). ענבי השרדונה שלנו מגיעים מכרם בן זימרה מחלקת כרם יחידה של דונם אחד על אדמה בזלתית.

0
העגלה ריקה

נראה שטרם הוספת יינות לעגלה

לחנות היינות

אני מאשר/ת כי אני מעל גיל 18